Egyes vitaminok bőséges pótlásával könnyebbé tehetjük a kánikula és a szezonális allergia szezon átvészelését: kevésbé leszünk levertek, vagy megúszhatjuk kevesebb tüsszögéssel. Mely vitaminokból fontos többet fogyasztani ebben az időszakban?
C-vitamin a hőség ellen
A C-vitamin (aszkorbinsav) tartalmú kiegészítők segíthetnek a szervezetnek a hőstresszre reagálni. Csökkenti a hőguta és a hőkiütés kialakulásának esélyét. A napi C-vitaminpótlás lerövidítheti a szervezet alkalmazkodáshoz szükséges idejét. Hogyan? Lerövidítheti a verejtékmirigyek kifáradásának idejét, és ez alacsonyabb testhőmérsékletben mutatkozhat meg.
Előzetes kutatások alapján a C-vitamin eredményes lehet, mint természetes antihisztamin (allergia ellen), valamint erős antioxidánsként is.
C-vitamin és flavonoidok
Enyhítheti a szezonális allergia tüneteként ismert orrnyálkahártya-gyulladást. Ez esetben úgy lehet a leghatásosabb, ha nemcsak az adott szénanátha gyógyszerrel kombináljuk, hanem növényi eredetű flavonoidokkal, amik csökkenthetik a test hisztamintermelését. Flavonoidokat vörösszőlőben, teában, olívaolajban, és sötét bogyós gyümölcsökben és zöldségekben találhatunk meg.
Amennyiben nem jut hozzá napi szinten ezekhez, válasszon olyan C-vitamint, amiben az aszkorbinsav (c-vitamin) mellett bőven van hozzáadott citrus bioflavonoid, esetleg egyéb növényi kivonatok, acerola cseresznye. A flavonoidokkal dúsított C-vitamin készítmények hatékonyak lehetnek allergia ellen.
A C-vitamin antioxidáns hatásai hasznosak lehetnek még a szervezet önvédelménél a sejtek sérülése esetén: támogatja a kollagéntermelést, és az új sejtek termelését. Ezek az antioxidánsok előnyünkre lehetnek a bőr védelmében a leégéssel szemben. E-vitaminnal kombinálva még hatékonyabb.
E-vitaminnal az allergia ellen?
A C-vitamin allergia tüneteit csillapító hatásaihoz hasonlóan, az E-vitamin is segíthet, különösen az orrot érintő tüneteket illetően, továbbá asztma esetén is jótékony hatású. Az E-vitamin megnyugtatja az immunrendszer azon részeit, melyek az allergiás válaszreakciókért, így a tünetekért is felelősek.
A C-, és az E-vitaminon túl a D-vitamin is jól jöhet az asztma elleni küzdelem során.
D-, és A-vitamin
Azt a legtöbb ember tudja, hogy a D-vitamin jót tesz a bőrünkkel. Növeli a bőr tömörségét, a tömörebb bőr pedig kevesebb ráncot jelent, amiért aztán a D-vitamin igen népszerű összetevője a bőröregedését késleltető kozmetikai termékeknek. A kutatók összefüggést fedeztek fel a napon eltöltött idő aránya és az immunrendszer munkája, tehát az immunvédelem között. A túl kevés napfény csökkenti a D-vitamin-szintet. A D3-vitamin szerepet játszik a sejtek kontrollálatlan növekedésének megakadályozásában, ami ezért véd minket a bél-, emlő-, és bőrráktól is. Egy tanulmány kimutatta, hogy a nők, akik naponta visznek be D-vitamint, 57%-kal kevesebb eséllyel esnek áldozatul a melanómának, a bőrrák egyik halálos fajtájának. Mivel azt nem tudjuk meghatározni, hogy a napozásból mennyi is az elegendő, optimális mennyiség, az orvosok a táplálék-kiegészítők formájában bevitt D-vitamint javasolják.
Az A-vitamin (retinol) is segíthet melanóma ellen. A kutatók szerint a naponta a-vitamint szedő embereknél 60%-kal kisebb a bőrrák esélye, mint azoknál, akik ezt naponta nem viszik be a szervezetükbe.
Napégés esetén is hatékony, így a legjobb megoldás lehet a hiperpigmentálódás esetén. Ha használ retinol-tartalmú bőröregedésgátló-készítményeket, akkor pontosan tudja, hogy az A-vitamin, vagy a Béta karotin milyen előnyös hatással van a bőr minőségére és egészségére.
Forrás: Discovery Fit&Health